Produkty pre osobné / van / 4x4 vozidlá

stage_image

Kto pomáha udržať tímy a ich podporu pevne na dráhe: neustále prítomný „čierny strážny anjel“

12/07/2019
New content item

Minulú sobotu sa 176 jazdcov z 22 tímov vydalo na dobrodružstvo s dĺžkou 3 480 kilometrov. Prevedie ich úžasne rozmanitou krajinou, po rôznych povrchoch a s najväčšou pravdepodobnosťou každým počasím – od spaľujúceho tepla po lejaky, s náhlymi poklesmi teploty vo výške 2 000 metrov nad morom a viac. Na tohtoročných pretekoch Tour de France sa nie menej ako šesť tímov znova rozhodlo vložiť dôveru do najkvalitnejších pneumatík Continental, aby zvládli so svojimi profesionálnymi pretekárskymi bicyklami trať najdlhších a najnáročnejších cyklistických pretekov na planéte.

Počas sezóny 2019, a teda aj na pretekoch Tour de France, sa výpravy tímov Bahrain Merida, Groupama FDJ, Katusha Alpecin, Team Ineos, Team Movistar a Team Sunweb rozhodli pretekať na „čiernom zlate“ vyťaženom (alebo skôr vyrobenom) v meste Korbach. Toto mestečko v Nemecku leží pri zdroji rieky plnej gumy, ktorá prúdi do pneumatík pre každého – od špičkových profesionálov na okruhu World Tour po široké spektrum amatérskych cestných pretekárov a nadšených cyklistov, ktorí s nadšením obúvajú svoje bicykle do najlepších pneumatík podľa svojich potrieb.

Pneumatiky pre Tour musia splniť náročné špecifikácie: v stručnosti to znamená navrhnúť a vyrobiť pneumatiku, ktorá ponúka najnižší možný valivý odpor v kombinácii s mimoriadne vysokou odolnosťou voči prepichnutiu a, pochopiteľne, optimálnou priľnavosťou. Tieto kritériá platia bez ohľadu na to, či sa bude s pneumatikou šprintovať po širokom bulvári, zrýchľovať na štrkovom páse, poskakovať po dláždenom úseku trasy, plynule sa pohybovať medzi poľami a lesmi po rovine alebo stúpať či klesať uprostred týčiacich sa horských vrcholov. Náhradné kolesá pripútané k strechám vozidiel tímovej podpory sú obuté do pneumatík, ktoré zodpovedajú predpovediam počasia pre daný deň.

Pokiaľ ide o materiál, vo sfére najlepších športovcov na svete nie je možné hovoriť o kompromisoch. Platí to nielen pre každý jeden komponent samotného bicykla, ale rovnako a hlavne aj pre pneumatiky, ktoré zabezpečujú jediný kontakt s vozovkou. Pokiaľ ide o pneumatiky, jazdci samotní a ešte viac ich mechanici sú na ne mimoriadne citliví. A niet sa čomu čudovať: Defekt môže často znamenať koniec nádejám
na etapové víťazstvo, sľubný únik, alebo – v horšom prípade – na dobré umiestnenie v celkovej klasifikácii. 

Ak jazdec spadne pri strmom klesaní napríklad preto, že sa pneumatika zošmykla z ráfika alebo sa v horúčave zdeformovala, potom vplyv na výsledok etapy alebo Tour celkovo je úplne vedľajší. Často sa okamžite riešia zlomené kosti a prípadné zranenia, ktoré by mohli ohroziť budúcu kariéru. Aby pneumatiky zvládli prakticky všetky riziká v tých najextrémnejších podmienkach, spoločnosť Continental sa neustále zaoberá ich výskumom a vývojom. Ako prví z tohto úsilia ťažia profesionáli, ktorí súťažia na World Tour. Výsledky sa však zavádzajú aj do sériovej výroby pneumatík na bicykle pre amatérskych cyklistov.

Continental Competition je tubulárna alebo inak povedané uzavretá pneumatika, ktorá je vhodná do všetkých poveternostných podmienok. V prípade tubulárnej pneumatiky sa latexová duša ručne spája s pneumatikou, ktorá sa potom nalepí na ráfik. Tubulárne pneumatiky majú zvyčajne o niečo vyšší valivý odpor, preto odborníci zo spoločnosti Continental pracujú na odstránení tejto nevýhody, aby sa maximalizovala účinnosť pneumatiky. Vďaka ich dizajnu sa s tubulárnymi pneumatikami dá jazdiť aj pri vyšších tlakoch ako v prípade bežnejších pneumatík s vložkou.

Tento rok však na pneumatikách Continental nejazdia len profesionáli zo šiestich tímov na World Tour. Na gume od spoločnosti Continental strávia najbližšie tri týždne aj všetky oficiálne vozidlá Tour, ktoré budú sprevádzať jazdcov z Bruselu do Paríža. Do pneumatík Continental PremiumContact 6, ktoré sa vyrábajú v Sarreguemines vo Francúzsku, budú obuté aj autá Škoda, ktoré prepravujú riaditeľa Tour Cristiana Prudhommeho, časomeračov a lekárov, ako aj všetky ostatné oficiálne vozidlá Tour. Na pneumatikách Continental PremiumContact 6 sa budú pohybovať aj všetky podporné vozidlá tímu Groupama FDJ vrátane vozidla údržby a tímového vozidla.

Rovnako ako pneumatiky pre bicykle je aj táto letná pneumatika pre osobný automobil dokonalou voľbou na túto úlohu – je to špičková pneumatika pre tímy so špičkovými výkonmi. V porovnávacom teste najnovšieho vydania časopisu AutoBild Sportscars (č. 4/19) získala pneumatika PremiumContact 6 najlepšie „vzorové“ hodnotenie spomedzi jedenástich testovaných pneumatík veľkosti 245/45 R 18. V komentári k výsledkom testu sa časopis o pneumatike Continental vyjadril takto: „Ide o vyvážený model so špičkovým výkonom, ktorý ponúka pôsobivý dynamický výkon na mokrých aj suchých cestách, stabilnú a bezpečnú manévrovateľnosť za mokra aj za sucha, presnú odozvu na riadenie za mokra a krátku brzdnú dráhu za mokra aj za sucha.“

Pre vodičov podporných vozidiel nie je jazda v konvoji počas cyklistických pretekov jednoduchá. Nie je to nič pre sviatočných vodičov. Hrozí obrovské množstvo náhlych nepredvídateľných udalostí, ako je napríklad pád v úniku alebo v pelotóne. Alebo keď sa niektoré z tímových vozidiel musí poponáhľať na pomoc jazdcovi. Od vodičov vozidiel na Tour sa preto očakáva kombinácia absolútnej koncentrácie s maximálnou flexibilitou, hlavne na úzkych zjazdoch vo vysokohorských pásmach. Pretože Tour de France má dlhú tradíciu bezpečnosti na prvom mieste.

A to je presne oblasť, kde pneumatiky Continental PremiumContact 6 excelujú. V teste časopisu AutoBild Sportscars získala pneumatika vysoké hodnotenie hlavne v oblasti týkajúcej sa bezpečnosti. Pri testoch brzdenia za sucha, manévrovateľnosti za mokra a akvaplaningu zaznamenala veľmi dobré výsledky, ktoré položili základ pre najlepšie celkové hodnotenie udelené týmto časopisom.

Vďaka tomu je pneumatika PremiumContact 6 ideálnou pneumatikou pre náročné etapy pretekov Tour de France. Táto letná pneumatika pre osobné automobily a SUV je navrhnutá pre modely kompaktnej a vyššej triedy. Sortiment v súčasnosti tvorí 120 variantov s indexmi rýchlostí až do 300 km/h. Nie je preto žiadnym prekvapením, že mnoho renomovaných automobiliek sa rozhodlo používať pneumatiky PremiumContact už pri výrobe. Aj na Tour de France je táto pneumatika Continental stále prítomná v úlohe „čierneho strážneho anjela“ oficiálnych podporných vozidiel.

Kontakt
New content item
Magda Nagy

Marketing Communication CZ/SK 

Continental Barum s.r.o.
Objízdná 1628
76502, Otrokovice
Česká republika

+420 577 513 289