Produkty pre osobné / van / 4x4 vozidlá

stage_image1_lg

Kúpa zimných pneumatík

Akými špecifickými vlastnosťami sa vyznačujú zimné pneumatiky?

Mrazivé teploty a sneh na cestách – pri kúpe zimných pneumatík je potrebné dbať na viac faktorov. Podľa čoho spoznáte zimnú pneumatiku? Aký rozmer pneumatiky je optimálny? Ktoré označenia pneumatiky sú dôležité?

Zimné pneumatiky disponujú hrubším dezénom a výraznými lamelami. Vďaka tomu sa na nich nemôže usadiť sneh ani blato. Keď v zime klesnú teploty pod sedem stupňov Celzia, zimné pneumatiky umožňujú lepšie brzdenie a bezpečnejšiu jazdu. Zimná pneumatika okrem toho disponuje mäkšou zmesou gumy a hrubším Hĺbka dezénu v porovnaní s letnými pneumatikami a v studenom ročnom období poskytuje Optimálna priľnavosť na ceste. Dôležité údaje k rozmerom pneumatík získate pri zobrazení Bočnica vašich pneumatík. V zime je okrem toho potrebné dbať na špeciálne označenia pneumatiky. Testy pneumatík vám môžu pomôcť pri výbere vašich zimných pneumatík. Odporúčame vám nechať si poradiť od Špecialisti na pneumatiky vo vašom odbornom servise.


Všetky dôležité informácie sme pre vás spojili do nasledujúceho videa:

Štart

Aký je správny rozmer pneumatiky?

Správny rozmer pneumatiky môžete nájsť v technickom preukaze vozidla alebo na bočnici vašich pneumatík. Na vašich pneumatikách nájdete kód, napríklad 205/55R16. Údaj 205/55 pritom udáva rozmer pneumatiky. Vedľa neho tam nájdete informácie o šírke pneumatiky, priemere disku alebo maximálnej prípustnej rýchlosti. Tu nájdete ďalšie informácie o Údaje na bočnici

Dôležité symboly na bočnici zimných pneumatík

Symbol „M+S“ znamená skratku pre „Mud and Snow“, teda blato a sneh. V prípade pneumatík „M+S“ sú behúň, zmes behúňa alebo konštrukcia dimenzované tak, aby sa jazdné vlastnosti na snehu zlepšili v porovnaní s bežnou pneumatikou. To je dôležité predovšetkým pri rozjazde alebo pri stabilizácii pohybu vozidla. 

Podľa nových zákonných požiadaviek sú už iba pneumatiky označené symbolom „snehovej vločky“ (alpský symbol, resp. piktogram vrchu so snehovou vločkou) považované za neobmedzene použiteľné v zimnom období. Pneumatiky so symbolom M+S sú naopak čoraz menej považované za použiteľné v zimnom období, pretože ich vlastnosti nespĺňajú najnovšie požiadavky a pneumatiky so symbolom M+S sú považované za použiteľné v zimnom období len do 30. septembra 2024.

Aj keď sa v niektorých európskych krajinách podľa platných právnych predpisov pneumatiky označené M+S pokladajú za zimné pneumatiky, odporúčame vám v zimných podmienkach na cestách používať zimné pneumatiky so symbolom „snehovej vločky“ na Bočnica a s Hĺbka dezénu minimálne 3 mm.

Symbol „snehovej vločky“ znamená bezpečnosť a kontrolu na snehu a ľade. Vlastnosti týchto zimných pneumatík na snehu sa musia preukázať v rámci testov a musia byť splnené predpísané minimálne požiadavky. Tieto pneumatiky sú na snehu, zľadovatených cestách a vo všeobecnosti pri nízkych teplotách mimoriadne výkonné v oblasti bezpečnosti a kontroly.

Das Symbol M+S steht für „Mut and Snow“.

M+S označenie pri pneumatikách 4x4/SUV

Mnohé SUV a terénne vozidlá sú vybavené pneumatikami, ktoré sú na vonkajšej strane označené symbolom „M+S“. Dôvodom je, že táto kategória vozidiel bola najskôr ponúkaná na severoamerickom trhu, kde sú celoročné pneumatiky s označením „M+S“ bežné. V rámci portfólia pneumatík spoločnosti Continental to platí napríklad pre produktové rady ContiCrossContact LX, ContiCrossContact LX Sport alebo Conti4x4Contact.


Označenie M+S je v rámci smernice EÚ definovaná nasledujúcim spôsobom: „pneumatika, v prípade ktorej sú dezén a štruktúra pneumatiky dimenzované tak, že je na snehu výkonnejšia ako bežná pneumatika”. Výkon pneumatík s označením „M+S“ teda nie je ani definovaný, ani meraný. Výkon na snehu je v prípade zimných pneumatík v Severnej Amerike špecifikovaný tzv. symbolom snehovej vločky. Iba pneumatiky, ktoré spĺňajú alebo prekračujú tieto požiadavky, smú byť označené symbolom snehovej vločky.

Tipy pre bezpečný začiatok zimy – prehľad

V zime sú pneumatiky vystavené väčšiemu zaťaženiu ako v lete, pretože studené ročné obdobie so sebou prináša špecifické nebezpečenstvá a riziká. Majitelia vozidiel by preto mali dodržiavať dôležité body, aby sa optimálne pripravili na zmenené poveternostné podmienky. Na nasledujúcich obrázkoch nájdete užitočné tipy a informácie – kompaktne na jednom mieste: