Produkty pre osobné / van / 4x4 vozidlá

The rubber hits the road. Continental makes tires with the highest quality materials for optimal driving performance.

Zmes na pneumatiky

Z čoho sa skladajú Vaše pneumatiky?

Je obvyklé považovať pneumatiky za samozrejmosť, ale ten čierny kruh na kolese Vášho vozidla je oveľa viac než len obyčajným kusom gumy. V skutočnosti je to komplexná zmes rôznych kaučukov - prírodných i syntetických - a celého radu ďalších chemických látok a konštrukčných materiálov. Naše zmesi sú odborne zmiešané a nakombinované. Sú vyvinuté pre najrôznejšie jazdné podmienky.

Moderná pneumatika osobného automobilu obsahuje priemerne až 25 zložiek a až 12 rôznych kaučukových zmesí. Všetko sa začína prírodným kaučukom získavaným zo špeciálnych stromov rastúcich na veľkých plantážach. Táto kvapalina (latex) sa vyzráža pomocou kyseliny, očistí sa vodou a lisuje do balíkov.

Syntetický kaučuk sa vyrába v samostatnom procese za použitia zmesi chemických látok. V priebehu výrobnej fázy sa tieto balíky (tak prírodného, ako aj syntetického kaučuku) narežú, zviažu a zmiešajú s inými zložkami podľa presných receptúr.

tire_mixture_textiles

Textilné kordy

Textilný priemysel dodáva základné materiály (umelý hodváb, nylon, polyester a aramidové vlákna) na výrobu kordov, ktoré slúžia ako spevňujúci materiál. 

tire_mixture_textiles

Oceľ pre silu

Oceliarsky priemysel dodáva vysokopevnostnú oceľ. Tá slúži ako surovina na výrobu oceľových kordov a pätkových lán (oceľového drôtu).

Materiál pre každú súčásť

Aby sme videli, na čo sa jednotlivé materiály používajú, pneumatiku je možné rozložiť na jednotlivé diely. Začnime na povrchu vozovky a prepracujme sa dovnútra.

 • Behúň - gumárenská zmes
 • Obvodovo vinutý polyamidový nárazník -  pogumovaný nylon
 • Oceľový nárazník – pogumované oceľové kordy s vysokou pevnosťou
 • Kostra z textilného kordu - pogumovaný syntetický hodváb alebo polyester
 • Vnútorná guma– butylový kaučuk
 • Bočnice - gumárska zmes
 • Pätková výstuha - nylon alebo aramid
 • Pätkové jadro - gumárska zmes
 • Pätkové lano- pogumovaný oceľový drôt 
tire_mixture_textiles

V číslach

Môžeme sa pozrieť aj na množstvo použitých materiálov. Poďme sa podívať na zloženie jedného z najobľúbenejších letných modelov Continental.*

 • Kaučuky (prírodné a syntetické) 41%
 • Plnivá (sadze, oxid kremičitý, ...) 30%
 • Vystužujúce materiály (oceľ, polyester, umelý hodváb, nylon) 15%
 • Plastikačné činidlá (oleje a živice)¹ 6%
 • Chemikálie použité pri vulkanizácii (síra, oxid zinočnatý, ...) 6%
 • Látky proti predčasnému starnutiu a iné chemikálie 2%

Rôzne zloženie materiálov poskytuje pneumatike samozrejme i rôzne vlastnosti. Na presnej kombinácii zložiek záleží.

Materiály zodpovedajúce sezóne

Zmes materiálov použitých v pneumatike bude závisieť od jej účelu. Zmäkčujúce materiály v letných pneumatikách pri teplotách pod 7 °C stvrdnú a zhoršujú priľnavosť.  Ale zimné pneumatiky ponúkajú špeciálnu technológiu, ktorá ich udržuje flexibilnými a pomáha udržovať priľnavosť - zaručuje maximálny výkon, a to i pri nízkych teplotách. Žijete v miernom podnebí? Celoročné pneumatiky môžu byť ideálnym riešením.

Materiály pre komfort a pohodlie

ContiSilent™ je technológia znižujúca hluk vyvinutá spoločnosťou Continental. Znižuje vnútornú hlučnosť na všetkých povrchoch. Ako? Pneumatiky ContiSilent™ majú na vnútornej gume v oblasti  behúňa prilepené polyuretánové penové tlmiče. Štruktúra peny zostáva rovnaká, nezávisle od teploty.

Vyskúšané, otestované a zaručené

Continental vyrába len z tých najkvalitnejších materiálov; zaisťuje vysoké štandardy - najmä v oblasti bezpečnosti. Skôr, než sa akákoľvek novinka Continentalu dostane do výroby, intenzívne sa testuje. Testovanie sa vykonáva na každej zimnej i letnej pneumatike. Testovanie sa uskutočňuje za rôzneho počasia a na rôznych povrchoch vozovky. Používajú sa pritom najmodernejšie skúšobné metódy a meracie technológie.

Každý test sleduje jediný cieľ: urobiť jazdu bezpečnejšou.


* 205/55 R 16 91V ContiPremiumContact 5
¹ Od roku 2010 platia v Európskej únii záväzné a prísne limity vzťahujúce sa na plastikačné činidlá klasifikované ako zdraviu škodlivé. Vďaka využitiu alternatívnych druhov olejov zostávajú hodnoty pneumatík Continental hlboko pod týmito limitmi.

Vyhľadať pneumatiku

Najrýchlejšia cesta k perfektnej pneumatike