Produkty pre osobné / van / 4x4 vozidlá

stage_image1_lg

EÚ štítky

Ako čítať štítky?

EÚ štítky

Z dôvodu poskytovania štandardizovaných informácií v oblasti spotreby paliva, záberu na mokrom povrchu a vonkajšieho hluku pri odvaľovaní pneumatík rozhodla Európska Únia o uvedení povinného značenia pre všetky nové pneumatiky. Od novembra 2012 musia byť všetky nové pneumatiky predávané v EÚ označené EÚ štítkami.

How to read the label?

Priľnavosť na mokrom povrchu

Priľnavosť za mokra je najkritickejšou vlastnosťou z pohľadu bezpečnosti a súvisí so schopnosťou pneumatiky rýchlo vozidlo zastaviť na mokrej vozovke. Je možné vyjadriť ju v dĺžke brzdnej dráhy. Rozdiel medzi každou kategóriou predstavuje brzdnú dráhu od jednej do dvoch dĺžok vozidla (3 až 6 metrov) pri brzdení z rýchlosti 80 km/hod. Rozdiel medzi kategóriou A a F je viac ako 18 metrov.

Spotreba paliva

Palivové úspory jsou důležité pro snížení emisí CO2 a nákladů na používání vozidla. Rozdíl mezi každou kategorií představuje snížení nebo zvýšení spotřeby paliva o 0,10-0,15 l/100 km u vozidla s průměrnou spotřebou 6,6 l/100 km.

Hluk

Ide o vonkajší hluk vydávaný pneumatikou a meria sa v decibeloch. Čím viac čiernych pásov na štítku, tým je pneumatika hlučnejšia.

Upozornenie: Skutočná spotreba paliva a bezpečnosť cestnej premávky je závislá predovšetkým na štýle jazdy vodiča.


Majte na pamäti, že:

  • ekologický spôsob jazdy môže výrazne znížiť spotrebu paliva
  • tlak vzduchu v pneumatikách by sa mal pravidelne kontrolovať, aby sa optimalizovali vlastnosti pneumatiky z hľadiska priľnavosti za mokra a palivovej úspornosti
  • odstup vozidiel zohľadňujúci brzdnú dráhu by sa mal vždy prísne dodržiavať


Ďalšie informácie:
www.tyre-label.com
http://ec.europa.eu/energy/efficiency/tyres/labelling_en.htm 
wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_label

Súbory cookie používame na zaistenie čo najlepších skúseností používateľov s používaním našej stránky. Kliknite sem, ak potrebujete viac informácií alebo ak chcete zmeniť nastavenia súborov cookie.