Produkty pre osobné / van / 4x4 vozidlá

stage_image

Ostatné hľadiská

Používanie širších pneumatík

V prípade, že sa zvažuje použitie širších pneumatík, než sa odporúča, ako jedna z možností, ktorá majiteľom vozidiel umožňuje prispôsobiť si svoje vozidlo tým, že namontujú pneumatiky s nižším pomerom strán na širšie ráfiky s väčším priemerom. Pri každej aplikácii väčšieho rozmeru kolies je potrebné vziať do úvahy tieto dôležité aspekty súvisiace s pneumatikami:

1. Nosnosť – môže byť rovnaká alebo vyššia ako nosnosť obutia v rámci pôvodnej výbavy.

2. Hustiaci tlak – nikdy nepoužívajte tlak nahustenia pneumatík nižší ako sa uvádza v odporúčaniach výrobcu pôvodného vybavenia. Udržujte pomer tlaku medzi pneumatikami prednej a zadnej nápravy. Nižšie nájdete podrobnejšie informácie týkajúce sa napríklad výmeny pneumatík so štandardnou nosnosťou za pneumatiky so zvýšenou nosnosťou.

3. Rýchlostná kategória – môže byť rovnaká alebo vyššia ako rýchlostná kategória obutia v rámci pôvodnej výbavy.

4. Valivý obvod – mal by sa udržiavať čo najpresnejší valivý obvod v rámci pôvodnej výbavy.

5. Kombinácia pneumatiky a ráfika – používajte iba kombinácie rozmeru pneumatiky a šírky ráfika schválené v rámci priemyselného odvetvia.

6. Svetlá výška podvozku a karosérie – je nutné zabezpečiť, aby svetlá výška podvozku a karosérie bola za všetkých prevádzkových podmienok dostatočná.

Vždy je vhodné poradiť sa s odborníkom na pneumatiky (výrobcom pneumatík alebo uznávaným predajcom pneumatík)

upsizing

Ventily pneumatík a vyvažovanie

Pri výmene pneumatiky je nutné vždy vymeniť aj gumové ventily. Vždy namontujte príslušné čiapočky ventilov, aby sa zabránilo prípadnému znečisteniu ventilu vzdušnice a následnej strate vzduchu.

K otvoru ventilu ani k čiapočke ventilu neupevňujte žiadnu ďalšiu záťaž a v prípade ventilov s tesniacou priechodkou sa priechodka musí vymeniť zakaždým, keď sa vymieňa pneumatika. Teleso ventilu sa musí vždy utiahnuť správnym momentom (hodnota uťahovacieho momentu: dodržujte odporúčania výrobcu ventilu) a priechodka musí byť stlačená. Pre rýchlosti vyššie ako 210 km/h používajte buď kovové (montované) ventily alebo držiaky ventilov, aby sa obmedzilo zahnutie ventilu do maximálneho uhla 25°.

Kolesá, ktoré sú nevyvážené alebo sú vyvážené nedostatočne, obvykle spôsobujú vibrácie, ktoré znižujú komfort jazdy, a v ich dôsledku dochádza k predčasnému opotrebeniu komponentov zavesenia a riadenia, otáčajúcich sa dielov a pneumatík.

Pri opätovnej montáži ktorejkoľvek pneumatiky na koleso sa odporúča, aby sa pneumatika znovu správne vyvážila, čím sa eliminujú vibrácie a zabráni sa predčasnému opotrebeniu spôsobenému nerovnováhou pri otáčaní zostavy kolesa a pneumatiky.


Ventily pre pneumatiky a ráfiky osobných automobilov

Na účely rýchlostí vyšších ako 210 km/h používajte buď kovové (montované) ventily alebo držiaky ventilov, aby sa obmedzilo zahnutie ventilu do maximálneho uhla 25°.