Produkty pre osobné / van / 4x4 vozidlá

stage_image1_lg

Switch now to summer tires from Continental.

Nepravidelné opotrebenie

Čo je nepravidelné opotrebenie?

Existuje niekoľko druhov nepravidelného opotrebenia. Medzi najtypickejšie patria pílovité opotrebenie behúňa, jednostranné opotrebenie, stredové opotrebenie a miestne opotrebenie spôsobené zablokovaním kolesa. Ku všetkým týmto druhom opotrebenia dochádza z odlišných dôvodov.

Pílovité opotrebenie

Pílovité opotrebenie je vzor opotrebenia spôsobený v bežných podmienkach používania s normálnymi nastaveniami zavesenia. Ide o navonok viditeľný (a počuteľný) prejav rôznych deštrukčných síl pôsobiacich na behúň. Na vysvetlenie si povedzme najprv niekoľko slov o „dezéne behúňa“.

Drážky a lamely behúňa – zdroj hluku – sú absolútne nevyhnutné na zaistenie bezpečnosti na mokrých a zaplavených cestách. Najmä v prípade nízkoprofilových pneumatík je vyšší podiel voľného priestoru v dezéne nevyhnutný na zachytávanie vody a zlepšovanie ochrany proti akvaplaningu. Priečne drážky na odvádzanie vody tvoria „samostatné bloky“ v oblasti ramien. Možné opotrebenie týchto ramenných blokov zanecháva pílovitý vzor v dôsledku valivých mechanizmov v určitých prevádzkových podmienkach. Medzi tieto prevádzkové podmienky patria: dlhé rovné cesty pri konštantnej rýchlosti, umiernený štýl jazdy, geometria zavesenia (nastavenie geometrie/odklon kolesa).

Keď sa pneumatika odvaľuje po ceste, samostatné bloky sa pri približovaní dotykovej plochy pneumatiky s vozovkou deformujú. Pri kontakte s vozovkou sa stláčajú. Ako strácajú kontakt s vozovkou, „odierajú“ povrch, zatiaľ čo sa vymršťujú do svojho pôvodného tvaru.

V dôsledku toho vzniká vyššie opotrebenie na vybiehajúcich hranách blokov. Pravdepodobnejší výskyt tohto vzoru opotrebenia sa dá predpokladať na pozíciách nehnaných kolies. Menší výskyt opotrebenia pílovitého vzoru je bežný jav a nemá žiadny zreteľný vplyv na jazdný komfort. Nápadnejšie opotrebenie tohto druhu poukazuje na špecifické prevádzkové podmienky (nesprávne nahustenie, nadmerná zbiehavosť, aplikácie s nízkou úrovňou opotrebenia).

Tip: Aby sa dosiahlo rovnomerné opotrebovanie pneumatík, poloha pneumatík na aute by sa mala v pravidelných intervaloch meniť (pokiaľ výrobca vozidla neodporúča inak). Poloha pneumatík by sa mala včas zmeniť, najneskôr pri výmene letných/zimných pneumatík.

article_66w_image1
Stredové opotrebenie

Tento vzor opotrebenia sa nachádza na hnaných kolesách vysokovýkonných motorizovaných vozidiel. Dokonca aj dnešné vozidlá strednej triedy majú moderné motory, ktoré vytvárajú vysoký krútiaci moment a sú schopné produkovať vysoký stupeň sklzu. Pri silnom zrýchlení, v mestskej premávke typu stop – štart alebo pri zrýchľovaní smerom od semaforu môžu tieto vysoké úrovne krútiaceho momentu rýchlo zvýšiť opotrebenie stredu behúňa.

Tip: Takmer rovnomerný vzor opotrebenia je možné získať včasným vystriedaním kolies z hnanej na nehnanú nápravu. Vždy dodržujte odporúčania výrobcu vozidla.

Jednostranné opotrebenie
article_66w_image1

Najčastejšou príčinou jednostranného opotrebenia je geometria nápravy, ktorá nezodpovedá špecifikáciám. Tieto odchýlky sa vyvíjajú v priebehu času a môžu byť dôsledkom napríklad vyliezania na obrubníky.

Geometriu kolies môže negatívne ovplyvniť aj zníženie svetlej výšky vozidla v spojení s nízkoprofilovými pneumatikami. Upravené ramená zavesenia (napr. menší prelis ráfika po dodatočnej montáži) podporujú nábeh na odchýlenie nastavenia geometrie kolies od zadaných údajov v priebehu jazdy. Mohlo by k tomu dôjsť bez povšimnutia, pretože pri statickom meraní na stolici na meranie náprav sa zistí, že všetky hodnoty nastavenia geometrie kolies sú v rámci tolerancií. Výsledkom môže byť aj väčší výskyt nerovnomerného opotrebenia.

Údaje výrobcu týkajúce sa nastavenia geometrie sa vzťahujú na dodávané vozidlá a nemusia nutne platiť pre upravené vozidlá.

V prípade, že geometria kolies nie je nastavená, musí sa vykonať nastavenie kolies a odchýlka sa musí opraviť.