Produkty pre osobné / van / 4x4 vozidlá

stage_image

Dátum výroby pneumatiky DOT

DOT pneumatiky – viete, o čo ide a kde ho hľadať?

New content item

Každá pneumatika má na sebe tzv. DOT, čiže číslo, pomocou ktorého dokážeme určiť jej presný vek. Keď nájdeme na bočnici napríklad číslo "3519", znamená to, že daná pneumatika bola vyrobená v 35. týždni roku 2019.

Potrebujem vek pneumatiky vôbec poznať?

Pýtate sa, k čomu je bežnému užívateľovi takýto údaj dobrý? Vek pneumatiky je síce dôležitý, ale orientovať by sa človek mal skôr podľa iných ukazovateľov, ako je napr. hĺbka dezénu. DOT síce ukazuje, kedy bola pneumatika vyrobená, ale už nehovorí nič o jej skladovaní, opotrebení a podobne. Je teda dôležitý skôr pre výrobcov, ktorí podľa neho dokážu zistiť, aká zmes bola pri výrobe použitá aj aké stroje a ktorí operátori na nej pracovali.

S pneumatikami to totiž nie je ako s potravinami - nepodliehajú skaze tak rýchlo samy od seba. Výrobcovia totiž do zmesi na výrobu pneumatík pridávajú určité činidlá, ktoré zabezpečujú dlhodobú ochranu produktu. Ak teda pneumatiku správne skladujete, má takmer rovnaké vlastnosti ako po vyjdení z výrobnej linky aj za päť rokov. Jej opotrebovávanie a skutočné starnutia začína až vo chvíli, keď ju obujete na auto.

Ako skladovať pneumatiky správne?

PAk teda chcete, aby vám nová pneumatika vydržala skutočne ako nová dlho, môžete ju bez starostí skladovať aj 5 rokov. Musíte ale dodržať nasledujúce pravidlá. Skladujte::

  • v suchu
  • v chlade
  • mimo dosahe svetla
  • mimo dosahu chemických látok a zdrojov ozónu

DOT - Stanovisko k starnutiu pneumatík