Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

New content item

ContiHybrid

Brať to s kľudom? Nikdy!

Wilhelm Pollmer nosí okuliare na čítanie v náprsnom vrecku už len pre prípad, že by potreboval prečítať drobná čísla na guľkových ložiskách. Jeho nové posuvné meradlo má elektronický displej. "Teraz si môžem dáta prečítať bez problému," hovorí 59-ročný muž s úsmevom. "Inak sa nič nezmenilo." Wilhelm Pollmer pôsobí v Korbachu už 44 rokov v odbore údržby strojov na výrobu špeciálnych pneumatík.

article_66w_image1

Wilhelm začína smenu v 5:15 a končí v 13:45. Pred niekoľkými rokmi, keď si mohol vybrať, či chce začínať neskôr alebo v skorých ranných hodinách, bez váhania volil ráno. "Rád si užívam popoludňajšieho relaxu, popoludňajšie či nočné smeny sú pre mladších kolegov." Napriek tomu sa na neho veľa kolegov obracia s prosbou o radu či pomoc, predovšetkým v prípadoch, kedy je potrebné skúsenosť a manuálnu zručnosť. Často je potreba prenastaviť stroj na inú formu alebo ak sa akákoľvek súčasť poškodí, všetci volajú Wilhelma Pollmera.

He acquired manual skills from the bottom up, starting his apprenticeship as a machine fitter at the end of the 60s in Continental's Bicycle Tires business unit. "We began with filing, making a lump of iron nice and angular," Pollmer recalls with a smile. To keep up with technological advances along the way, he often attended training courses. Hydraulics, pneumatics – nowadays, all aspects of tire production are controlled by computers. "The formulas are stored in the computer; you simply have to specify which tire it is you want to create – the machine knows everything."

In 1993, Pollmer moved to Commercial Vehicle Tires after production had been expanded in Korbach. He never wanted to leave Continental: "I live nearby, the company is well respected, and I feel very connected to it. After all, I've been working here since my apprenticeship." And what would he do differently? "Nothing," laughs the machine fitter. "Maybe go to school longer, if anything."

Wilhelm Pollmer is not afraid of becoming a pensioner. Two of his old colleagues have already retired; "we stay in contact and invite each other to Christmas parties." And even at home, his manual skills find plenty of use: Pollmer looks after the house and garden, cuts the grass, chops wood for the winter, and repairs both of his children's cars. "My wife always says, you have enough to do at home – you don't need to go to the factory anymore."