Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

HDW2 COACH Continental Winter Bus Tire

Ľad ani sneh už Vás nezastaví

Výroba gumárenských zmesí

Nie každá guma je rovnaká. V laboratóriu Freda Waldner sa každý rok pripravuje viac ako 10 000 nových zmesí. Len tie najlepšie sa nakoniec použijú do pneumatík Continental.

article_66w_image1

Surový prírodný kaučuk príde vo veľkých hnedých balíkoch z kaučukových plantáží v Thajsku, Indonézii a Malajzii. Vo výskumnom a vývojovom centre Continental v Hannoveri sa v laboratóriách Freda Waldner tento materiál pretvára do sofistikovaných gumárenských zmesí pre výrobu pneumatík. Viac než 1500 zložiek čaká v regáloch a vstavaných skriniach laboratória na využitie: prírodné aj syntetický kaučuk v rôznych kvalitách, plnidlá ako sú silica alebo oxid kremičitý, antioxidanty a pomocné látky, oleje a živice a ďalšie vulkanizačné chemikálie.

V jednej gumárenské zmesi je viac ako desať rôznych zložiek (niekedy aj dvadsať). Pomery stanovujú ľudia z vývojových laboratórií. Waldnerův tím vyrába zmesi prvýkrát v laboratórnych množstvách, následne sú vzorky testované podľa požiadaviek. Každá zmes má v pneumatike svoje miesto. Iba dve desiatky vzoriek z 12 000 vyrobených je nakoniec použité na výrobu pneumatík.


Gumárenskej "nugety"
Waldnerův výskumný tým nedávno predstavil jednu z najnovších výziev: prírodný kaučuk získavaný z iného zdroja ako z gumovníka - z miazgy púpavových koreňov. "Namiesto obrovských balíkov je kaučuk z púpav v podobe malých" nugety "o veľkosti 2 až 3 cm, ktoré plávajú v vedrách s vodou," hovorí Fred Waldner s úsmevom. Aj keď sa materiál vysušil, bol tak mäkký, že nebolo možné ho mixovať. Napriek tomu sa laboratóriu podarilo získať vynikajúce guma. Teraz sú prvé "púpavové pneumatiky" testované na okruhu Contidrom neďaleko Hanoveri.


Veda sama o sebe
Fred Waldner pracoval v Continentalu niekoľko rokov ako vývojár dezénov pre nákladné automobily. Pred piatimi rokmi sa presunul do oblasti fyzického testovanie materiálov. "Guma je jedným z najzaujímavejších materiálov okolo nás," hovorí Waldner, ktorý má doktorát z chémie. "V surovom stave ju možno tvarovať v troch rozmeroch, po vulkanizácii sa stáva pružnou - po natiahnutí sa vráti do pôvodného stavu. Kaučuk má rôznu odolnosť alebo energeticky absorpčné účinok v závislosti na jeho zloženie. "Inými slovami majú zmesi zásadný vplyv na funkciu pneumatík. Napríklad na brzdný účinok, ktorý by mal byť čo najvyšší z bezpečnostného hľadiska, alebo na valivý odpor, ktorý by zas mal byť o najnižšiu pre zníženie spotreby paliva.

Fred Waldner je naozaj nadšenec aj v súkromnom živote. Ako 43-ročný stolný tenista hovorí: "Je to skutočný hi-tech šport". Existuje 150 rôznych druhov gumových povlakov na pingpongové rakety, s ktorými sa dá rôzne hrať: "Je to veda sama o sebe." Continental sa dohodol s výrobcom gumových povlakov na rakety na vývoji nového materiálu. Čoskoro sa môžeme dočkať spojenie: hra, set a zápas - s Conti!