Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

stage_goods_TT

Truck Tires Goods

Úspora paliva s pneumatikami Continental: Valivý odpor je naozaj dôležitý

13/04/2022
Continental_PP_Sustainability

Vozové parky musia v záujme splnenia klimatických cieľov EÚ znížiť do roku 2030 svoje emisie CO2.

  • Prudko rastúce ceny benzínu a nafty: odvetvia a dodávateľské reťazce v ohrození
  • Spoločnosť Continental znižuje valivý odpor pneumatík, a tým prispieva k znižovaniu spotreby paliva a emisií CO2
  • Vyhľadávač pneumatík, kalkulačka emisií CO2 a spotreby paliva, rad pneumatík Conti EcoPlus: efektívne riešenia pre prevádzkovateľov vozových parkov a nákladných dopravcov

Ropa a jej deriváty sa často označujú ako „čierne zlato“. A práve teraz to vyzerá tak, že benzín a nafta sú naozaj luxusným tovarom, čoho dôkazom sú aj sťažnosti vodičov na vysoké ceny na čerpacích staniciach. Nie je prekvapením, že prudko stúpajúce náklady spôsobujú aj nákladným dopravcom a manažérom vozových parkov bezsenné noci. Logistické súvislosti sú aj varovaním pred vlnou platobnej neschopnosti; bez paliva sa odvetvie dopravy doslova so škrípaním zastaví. Takže dôraz sa opäť kladie na úsporu paliva a tým aj na pneumatiky. Pneumatiky sú naozaj jedným z rôznych faktorov, ktoré zohrávajú pri spotrebe paliva ústrednú úlohu. Čo vysvetľuje príčinu toho, že Continental dlhodobo kladie vo svojej výskumnej a vývojovej činnosti hlavný dôraz na vplyv pneumatík na palivovú úspornosť. Snahy spoločnosti v tejto oblasti sa zameriavajú na hľadanie riešení, ktoré majú udržateľný vplyv na spotrebu paliva a emisie CO2.

Continental_PP_Hinnerk_Kaiser

Hinnerk Kaiser, riaditeľ vývoja produktov
Pneumatiky pre autobusy a nákladné automobily v spoločnosti Continental.

Nižšia spotreba paliva: ako zabezpečiť nákladovú efektívnosť A udržateľnosť  

Podľa štatistických údajov z EÚ približne štvrtinu európskych emisií CO2 z odvetvia cestnej dopravy a prepravy majú na svedomí ťažké úžitkové vozidlá. V záujme splnenia klimatických cieľov EÚ sa vozové parky vyzývajú, aby do roku 2030 znížili svoje emisie CO2 o 30 %. A zníženie emisií CO2 znamená zníženie spotreby paliva. V týchto časoch historicky vysokých cien pohonných hmôt sa stáva snaha o hľadanie spôsobov, ako šetriť palivom, ešte významnejšou. „valivý odpor pneumatiky zodpovedá až za 30 % spotreby paliva nákladného automobilu a emisií CO2,“ podotýka Hinnerk Kaiser, Vedúci vývoja produktov Pneumatiky pre autobusy a nákladné automobily v spoločnosti Continental.

Tlak vzduchu v pneumatike, konfigurácia vozidla, usporiadanie nákladu, kilometrový výkon, trakcia a výkon pneumatiky, to všetko sú dôležité kritériá, ktoré určujú spotrebu paliva a tým aj emisie CO2. Tým najdôležitejším a najvýznamnejším faktorom je však valivý odpor. Tu je cieľom vždy vyvážiť konflikt záujmov medzi nízkym valivým odporom na jednej strane a atribútmi relevantnými z hľadiska bezpečnosti, ako sú priľnavosť a handling, na strane druhej.

Behúňové zmesi sú kľúčové

V tomto ohľade sa spoločnosť Continental sústreďuje primárne na behúňové zmesi, ktoré musia zabezpečovať nízku trakciu bez negatívneho vplyvu na priľnavosť alebo kilometrový výkon. Možno to znie jednoducho, jednoduché to však ani zďaleka nie je. Pneumatiky sú počas cesty ovplyvňované rôznymi silami. Behúň a bočnice pneumatiky sú vystavované ohybu, pretvarovaniu a strihovému napätiu. Neustála deformácia pneumatík vozidla a návrat do pôvodného tvaru spôsobujú premenu energie na teplo v procese, ktorý sa označuje ako hysterézia. „Ide o jednu z najvýznamnejších príčin valivého odporu pneumatík,“ vysvetľuje Kaiser. V tomto procese – známom ako hysterézia – dochádza k strate energie vo forme tepla. Na vyváženie tohto účinku a udržanie hybnosti vozidla vpred je potrebné spáliť určité množstvo paliva.“ Z toho vyplýva, aké dôležité je zvoliť správne pneumatiky podľa určenia vozidla a tu prichádza manažérom vozových parkov na pomoc spoločnosť Continental s nástrojom na vyhľadávanie pneumatík Tire Finder.

Continental_PP_Conti_EcoPlus_Visual

Nižší valivý odpor, nižšia spotreba paliva: rad pneumatík Conti EcoPlus

Menej je viac

Vzťah medzi nižším valivým odporom a nižšou spotrebou paliva je stelesnený pokračujúcim vývojom radov pneumatík Conti EcoPlus aConti EcoRegional. Toto všetko umožňujú inovatívne kaučukové zmesi. Tieto prémiové pneumatiky pomáhajú znižovať náklady na vozový park a emisie CO2 bez zníženia kilometrového výkonu a skrátenia životnosti.  Eco Regional môže priniesť významný potenciál úspor v závislosti od profilu využívania nákladného automobilu obzvlášť vtedy, keď ide o zmiešanú regionálnu a diaľkovú prepravu.

Aj VECTO a smernica EÚ o emisiách majú významný vplyv na odvetvie dopravy z hľadiska úspory paliva. V záujme zvýšenia transparentnosti procesu výberu pneumatík spoločnosť Continental prišla s kalkulačkou emisií CO2 a spotreby paliva založených na simulačnom nástroji VECTO. Táto kalkulačka umožňuje autodopravcom vypočítať, o koľko dokážu znížiť emisie a spotrebu paliva vďaka správnemu výberu pneumatík. „S radosťou môžeme ponúknuť našim zákazníkom ďalší nástroj – v podobe našej novej kalkulačky – aby mohli pracovať udržateľnejším spôsobom,“ hovorí Enno Straten, vedúci predaja náhradných pneumatík pre EMEA v spoločnosti Continental.

Continental_PP_Tirefinder_DE

Vyhľadávač pneumatík spoločnosti Continental pomáha manažérom vozových parkov pri správnom výbere pneumatík.

Vzájomná súhra vhodnej voľby pneumatiky, konštrukcie pneumatiky, tlaku vzduchu v pneumatike a valivého odporu je rozhodujúca pre celkovú spotrebu a úsporu paliva vozového parku. Vysoké ceny palív, ktoré v súčasnosti vidíme, a rastúce požiadavky na znižovanie emisií CO2 a zvyšovanie udržateľnosti vyzdvihujú význam úspory paliva – cez optiku ekonomiky, vplyvu na živobytie, dodávateľské reťazce a v neposlednom rade na životné prostredie. Spoločnosť Continental ponúka riešenia, ktoré s prispením manažérov vozových parkov môžu pomôcť prekonať tieto výzvy.

Prostredníctvom tohto prepojenia si pozrite video spoločnosti Continental „Prečo na valivom odpore záleží“.


Kontakt
New content item
Magda Nagy

Marketing Communication CZ/SK 

Continental Barum s.r.o.
Objízdná 1628
76502, Otrokovice
Česká republika

+420 577 513 289