Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

stage_goods_TT

Truck Tires Goods

Spoločnosť Continental testuje na Contidrome prototypy pneumatík pre nákladné automobily s elektrickým pohonom

19/07/2021
  • Skúšky trvanlivosti pri jazde na dlhé vzdialenosti s elektrickými nákladnými automobilmi značky Futuricum
  • Prototypy na Contidrome presvedčili
  • Koncepty pneumatík urýchlia vývoj a znížia valivý odpor

Elektrické pohony získavajú na obľube nielen v oblasti mobility ľudí, ale dynamický nárast dopytu zaznamenávajú tiež v mestskej hromadnej doprave a nákladnej doprave. Continental v spolupráci s poprednými výrobcami automobilov a technologickými spoločnosťami vyvíja pneumatiky, ktoré budú vyhovovať týmto špeciálnym požiadavkám. Spoločnosť Continental, ktorá patrí medzi popredných výrobcov prémiových pneumatík, v súčasnej dobe na svojom autodrome Contidrom vykonáva skúšobné jazdy so špeciálnym nákladným automobilom značky Futuricum, ktorý spoločnosť DPD Switzerland od marca tohto roku využíva v tamojšej regionálnej doprave. Automobil Futuricum vychádza z vozidla Volvo FH, ktoré dostalo elektrický pohon od Designwerk Products AG, ktorou je Futuricum dcérskou spoločnosťou. Toto 19-tuoové nákladné vozidlo ponúka výkon 680 koní a môže sa pochváliť najväčšou batériou pre nákladné automobily v Európe, ktorá má kapacitu 680 kWh. Tá zabezpečuje dojazd až 760 kilometrov.

Continental_PP_Futuricum_Test_1

Testovacie jazdy s elektrickým nákladným vozidlom Futuricum práve prebiehajú na okruhu Contidrom.

Continental_PP_Futuricum_Test_2

Spoločnosť Continental v závode v Hannoveri-Stöckene testuje aj špeciálne prototypy pneumatík, ktoré využívajú kombináciu robotického a manuálneho drážkovania.

"Regionálne švajčiarskej cesty brázdi od začiatku tohto roka a v súčasnosti jazdí na pneumatikách Continental EcoRegional," opisuje Hinnerk Kaiser, vedúci vývoja pneumatík pre nákladné automobily a autobusy v spoločnosti Continental. "Už samotná kombinácia pneumatík Conti EcoRegional HS3 a HD3 je prísľubom vysokého kilometrového výkonu a výnimočne nízkeho valivého odporu, čo sú základné predpoklady pre hospodárnu prevádzku nákladných automobilov s elektrickým pohonom."

Aktuálne vykonávané testy majú za cieľ prispieť k ďalšiemu zvýšeniu efektivity. Hlavné zameranie spočíva najmä v predĺžení dojazdu prostredníctvom zníženia valivého odporu. V testoch navyše získavame priame porovnanie pôvodných pneumatík, modelu Conti EfficientPro a úplne nových prototypov. Conti EfficientPro sú preverené pneumatiky, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre dopravu na veľké vzdialenosti a s ohľadom na zníženie spotreby paliva. Špeciálne prototypy vznikli v závode Hannover-Stocken, kde sa sústreďuje výskum a vývoj prémiových pneumatík Continental. Pri ich výrobe sa využívajú roboty, ktorí v sofistikovanom procese vyrezávajú do pneumatík drážky a ich prácu potom precízne doladia skúsení pracovníci.

Continental_PP_Futuricum_Test_3

Nákladné vozidlo Futuricum má najväčšiu batériu v Európe. Batéria má kapacitu 680 kWh, čo vozidlu umožňuje na jedno nabitie prejsť v priemere 760 kilometrov.

"Pneumatiky určené pre elektromobily sú pri rozjazde a akcelerácii vystavené vysokému krútiacemu momentu - a pneumatiky pre Futuricum Logistics 18E nie sú výnimkou," vysvetľuje Hinnerk Kaiser. "Hmotnosť ťahača a jej rozloženie v dôsledku vysoko výkonnej batérie rastie. Preto pneumatiky musia mať nielen nízky valivý odpor, ale tiež musia odolať väčším zaťažením oproti porovnateľným automobilom so spaľovacími motormi. Súčasne platí, že by mali vydržať rovnako dlho ako pneumatiky pre vozidlá s konvenčnými pohonmi a tiež ponúknuť prinajmenšom rovnakú bezpečnosť. "

Nájsť rovnováhu medzi protichodnými cieľmi, predovšetkým potom kilometrovým výkonom, brzdnými vlastnosťami a handlingom, je z technického hľadiska nesmierne náročné. Vzhľadom k rýchlemu rozvoju e-mobility navyše vývojári hrajú preteky s časom. Ako výrobca prémiových pneumatík z Hannoveru však zo svojich nárokov a požiadaviek neustupujeme - cieľom nášho súčasného vývoja koncepčných pneumatík je výrazne skrátiť dobu vývoja všetkých pneumatík bez ohľadu na ich generáciu.

Continental_PP_Futuricum_Test_4

Toto elektrické nákladné vozidlo jazdí na regionálnych trasách vo Švajčiarsku s pneumatikami Conti EcoRegional HS3 (predná náprava) a Conti EcoRegional HD3 (hnacia náprava).

Švajčiarska spoločnosť Designwerk Products AG sa špecializuje na prestavby nákladných automobilov a dodávok na elektromobily. V jej sortimente nájdeme aj mobilné rýchlonabíjačky a modulárne batériové systémy. DPD Switzerland je jedným z popredných poskytovateľov súkromných expresných a balíkových služieb vo Švajčiarsku. Ročne zabezpečuje prepravu viac ako 24 miliónov balíkov. U nákladného automobilu Futuricum Logistics 18E objednaného začiatkom roka 2021 sa predpokladá nájazd minimálne 80 000 kilometrov ročne. Pri porovnaní s podobnými nákladnými automobilmi poháňanými dieselovým agregátom elektromobily ušetrí až 90 kilogramov CO2 na sto kilometrov - čo zodpovedá 72 tonám CO2 za rok.

Kontakt
New content item
Magda Nagy

Marketing Communication CZ/SK 

Continental Barum s.r.o.
Objízdná 1628
76502, Otrokovice
Česká republika

+420 577 513 289