Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

HDW2 COACH Continental Winter Bus Tire

Ľad ani sneh už Vás nezastaví

Continental ukázal prvé testovacie pneumatiky z gumy z púpav Taraxagum ™

Medzinárodný výrobca pneumatík a dodávateľ pre automobilový priemysel Continental dosiahol dôležitý medzník vo výskumnom projekte, ktorý sa zaoberá priemyselným využitím kaučuku získaného z púpav pri výrobe pneumatík. Na medzinárodnom veľtrhov úžitkových vozidiel IAA v Hanoveri predstavila spoločnosť Continental prvú testovaciu pneumatiky vyrobenú z materiálu, pre ktorý zvolila názov Taraxagum odvodený z botanického názvu púpavy (Taraxacum). V behúni testovacích pneumatík bol prírodný kaučuk úplne nahradený materiálom Taraxagum. Týmto dôležitým krokom sa Continental približuje svojmu cieľu, ktorým je udržateľnejší výroba pneumatík a menšie závislosť na tradičných prírodných surovinách.

Image


teaser_66w_image2

"Po niekoľkoročnej spolupráci s inštitútom Fraunhoferovým môžeme na cestách vyskúšať prvé pneumatiky z kaučuku získaného z púpav. Aby sme doteraz vypestovaný materiál využili čo najefektívnejšie, rozhodli Sme sa vyrobiť zimné pneumatiky pre osobné automobily, pretože Práve tie obsahujú Veľký Podiel prírodného kaučuku," vysvetľuje Nikolai Setzer , člen výkonnej rady spoločnosti Continental, zodpovedný za divíziu pneumatík. Continental chce púpavový Kaučuk priemyselné využívať, pričom jeho uplatnenie v sériovej výrobe plánuje počas nasledujúcich piatich až desiatich rokov. Pneumatiky budú podrobené dôkladnému Testovanie na testovacom okruhov neďalekom Hannoveru Take vo švédskom Meste Arvidsjaur. Setzer zdôrazňuje: "Testovanie je mimoriadne dôležité, pretože vo výkone pneumatiky nechceme robiť žiadne kompromisy."

teaser_66w_image3

"Proces vývoja materiálu Taraxagum zatiaľ vyzerá Veľmi sľubne. Spolu s našimi partnermi usilujeme o jeho priemyselné Využitie. Sme presvedčení, že pneumatiky pri testovaniu potvrdí doterajší výsledky výskumu a splní výkonnostné kritériá," dodáva Dr. Andreas Topp, vedúci oddelenia pre vývoj materiálov procesov. Na základe rozsiahleho výskumu v spolupráci s Fraunhoferovým inštitútom profesionálnej molekulárnej biológii a pre aplikovanú ekológiu (IME), Inštitútom Julia Kuhn pre šľachtenie rastlín Aeskulap GmbH bola vyšľachtená veľmi výnosná odolná odroda ázijskej púpavy.

Dlhodobým cieľom projektu je pokryť rastúci dopyt po prírodnom kaučuku, ktoré je žiaduce z ekologického, ekonomického i zo  spoločenského hľadiska. Ázijskou púpavu možno pestovať na doteraz nevyužitej pôde po cele Európe v oblastiach s miernym podnebím. Skráti sa Tak prepravné trasy zníži sa dopad na životné prostredie. V máji 2014 získal púpavový kaučuk prestížne ekologické ekonomické ocenenie "Greentec Award" v kategórii "automotive".

teaser_66w_image4