Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

New content item

Pripravte svoj vozový park na budúcnosť.

Maďarsko: Tüke Busz

hungary_tukebusz_tavi_tamas_04_web

Spoločnosť Tüke Busz Zrt. so svojimi 200 autobusmi a 500 zamestnancami zaisťuje, aby bola preprava v meste Pécs presná a bezpečná. Prevádzkový riaditeľ Tavi Tamás nám uviedol, že ich autobusy najazdia za rok 8,5 milióna kilometrov. Znamená to vysoké nároky na spoľahlivosť a bezpečnosť pneumatík.


Čomu sa venuje vaša firma? Aké je vaše hlavné zameranie, na ktoré sa špecializujete?

Jedinou úlohou našej spoločnosti je zabezpečiť plynulú verejnú dopravu v meste Pécs na základe harmonogramu určeného mestom. Spomedzi všetkých krajských miest máme druhý najväčší vozový park – hneď po Budapešti. Pécs je jediné veľké mesto, kde sa verejná doprava zabezpečuje výhradne autobusmi.


Ako by ste opísali kľúč k úspechu vo vašom odvetví?

Mesto Pécs má približne 145 tisíc obyvateľov a približne tretina z nich (okolo 35 percent) využíva služby verejnej dopravy. V rámci krajiny je to mimoriadne číslo. Pre obyvateľov mesta sa snažíme poskytovať služby vysokej kvality, a preto neustále investujeme do svojho rozvoja. Priemerný vek vozidiel nášho vozového parku je v súčasnosti menej ako desať rokov, čo je opäť skvelá hodnota v porovnaní s priemerom v rámci Maďarska.


Prečo ste sa zaujímali o riešenie monitorovania tlaku v pneumatikách? Aké výhody ste zaznamenali? Mali ste na začiatku pochybnosti?

Na predchádzajúcom pracovisku vo veľkej maďarskej spoločnosti zaoberajúcej sa distribúciou pneumatík, kde som pôsobil ako regionálny líder, sme každodenne zaznamenávali problémy s pneumatikami na vozidlách vozového parku. Už vtedy, ako aj teraz, som videl, že pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách a jeho udržovanie na správnej úrovni predstavuje významný problém. Tlak v pneumatikách má vplyv na množstvo vecí: napríklad na počet prejdených kilometrov, servisnú životnosť, spotrebu paliva, a teda na celkové náklady na prevádzku. Na začiatku nás pochopiteľne sprevádzali pochybnosti. Preto sme okrem systému spoločnosti Continental odskúšali aj dva ďalšie. Testovali sme ich súčasne s rôznymi pneumatikami. Približne po jeden a pol roku sa ukázalo, že systém ContiPressureCheck™ patrí medzi používateľsky najprívetivejší.

Teraz, keď už používate systém ContiPressureCheck™čo sa vám na ňom páči? Aké hlavné výhody pre vás prináša?

Počet prejdených kilometrov našich pneumatík sa výrazne zvýšil a takisto dochádza aj k pozitívnym tendenciám z hľadiska spotreby paliva. V prípade autobusov vybavených týmto systémom nebolo treba riešiť žiadne núdzové situácie, pretože problém s pneumatikou alebo stratu tlaku si vodiči všimnú včas. S týmto riešením sme vyriešili dva problémy: ušetrili sme náklady na pomoc, ako aj výmenu pneumatík.


Ako vám systém ContiPressureCheck™ pomáha v rozvoji firmy?

V našej firme bol zavedený motivačný program, v rámci ktorého odmeňujeme vodičov, ktorí dokážu znížiť spotrebu paliva. Systém od spoločnosti Continental ponúka skvelú podporu, pretože keď vozidlo jazdí na pneumatikách s optimálnym tlakom, dokáže sa usporiť významné množstvo paliva. Jednoduchšia je aj údržba vozového parku, pretože zamestnanci, ktorí systém používajú, sa vedia o spravované vozidlá lepšie postarať. Naše pneumatiky majú za sebou viac kilometrov, čo znamená zníženie nákladov počas ich životnosti. Celkovo nám používanie systému ContiPressureCheck™ prináša významné úspory.


Aký názor majú vaši kolegovia/zamestnanci (napr. správca vozového parku, správca dielne, vodič), ktorí pracujú so systémom ContiPressureCheck™ (napr. z hľadiska montáže, jazdy, údržby)?
Zariadenie sme dokázali nainštalovať po relatívne jednoduchom procese montáže, nerobilo nám to žiadne problémy. Systém ContiPressureCheck™ jednoducho komunikuje s našimi existujúcimi palubnými počítačmi. S pomocou spoločnosti Continental sme dokázali vytvoriť systém, v ktorom môžeme monitorovať stav pneumatík na našich autobusoch dokonca aj na diaľku. Tento systém sa naozaj jednoducho používa, ale súčasne poskytuje obrovské množstvo údajov. Za posledného jeden a pol roka nevyžadoval žiadnu údržbu.

hungary
hungary_tukebusz_tavi_tamas_09_web

Odporučili by ste systém ContiPressureCheck™? Prípadne prečo nie?

Keďže náklady na systém ContiPressureCheck™ sa vracajú rýchlo, určite by som ho odporučil aj ostatným.


Ako by ste ohodnotili komunikáciu so zamestnancami spoločnosti Continental?
Spoločnosť Continental poskytovala a do dnešného dňa poskytuje naozaj znamenitý popredajný servis. Neustále s nami komunikuje, žiada nás o názory, čo treba zlepšiť a ako. Tento typ komunikácie výrazne prispel k tomu, že máme vážne zámery súvisiace s budúcnosťou tohto systému.


Ako spoločnosť Continental vo všeobecnosti zvyšuje hodnotu vašej spoločnosti alebo prispieva k vášmu úspechu – napríklad prostredníctvom pneumatík, protektorovania alebo služieb?
Používame prémiové pneumatiky, pretože našich cestujúcich chceme bezpečne prepraviť na miesto určenia. Väčšina našich autobusov jazdí na pneumatikách Continental. Pre nášho majiteľa, ako aj vedenie spoločnosti, je dôležité vidieť, že tieto pneumatiky používame ekonomicky – nielen z hľadiska spotreby paliva, ale aj celkovej prejdenej vzdialenosti.