Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

continental cashback

Európske predpisy

Európske predpisy pre zimnú výbavu nákladných automobilov a autobusov - zima 2017/2018

KrajinaPredpisy pre pneumatikyPredpisy pre snehové reťazeĎalšie informácie

 

Albánia

 

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky pre nákladné autá a autobusy.

 

Snehové reťaze pre hnacie nápravy musia byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.

 

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Rakúsko

Zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 15. apríla. Riziko zákazu jazdy a vysoké pokuty, ak nedodržujete predpisy (35 až 5000 €). Nákladné automobily > 3,5 t musia mať M+S pneumatiky aspoň na jednej hnacej náprave s min. hĺbkou dezénu 6 mm (bias) a 5 mm (radiálne). Zimné pneumatiky sú povinné na autobusoch (kategórie M2, M3) od 1. novembra do 15. marca.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle aspoň pre dve záberové pneumatiky od 1. novembra
do 15. apríla. Platí výnimky pre autobusy verejnej hromadnej prepravy. Použitie na cestách pokrytých snehom a ľadom.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre vozidlá s celkovou hmotnosťou
> 3,5 t.

Belgicko

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Symetrická montáž povinná pre M+S a zimné pneumatiky.

Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a/lebo ľadom.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Bosna-

Herzegovina

Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. apríla v prípade vozidiel s viac ako 8 sedadlami a pre vozidlá > 3,5 t vo 2 možnostiach.

Možnosť 1: Pneumatiky so zimným dezénom na hnanej náprave s min. hĺbkou dezénu 4 mm.

Možnosť 2: Pneumatiky so štandardným dezénom s min. hĺbkou dezénu 4 mm, v prípade
zimných podmienok (napr. snehová fujavica, mrznúci dážď) musia byť namontované
snehové reťaze na hnanej náprave.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle od 15. novembra do 15. apríla. 

Vo vozidle musia byť lopata na sneh a vrece piesku s hmotnosťou od 25 do 50 kg. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Bielorusko

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.

Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Bulharsko

Od 15. novembra do 1. marca sú povinné letné alebo zimné pneumatiky s minimálnou
hĺbku dezénu 4 mm.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle od 1. novembra do 31. marca. Použitie je povinné na horských priesmykoch pri označení dopravnými značkami.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Bez adekvátneho zimného vybavenia môže byť odmietnutý vstup do krajiny.

Chorvátsko

Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. apríla. M + S pneumatiky sú povinné na hnacej náprave vozidiel > 3,5 t.

Snehové reťaze požadované pre hnaciu nápravu v určitých podmienkach. Snehové reťaze povinné v regióne Lika/Gorski Kotar.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. V komerčne používaných vozidlách musí byť k dispozícii lopata na sneh.

Česká republika

Zimné pneumatiky povinné od 1. novembra do 31. marca v závislosti na aktuálnych
zimných podmienkach (sneh, ľad, námraza), alebo v prípade značky „zimná výbava“.
M+S pneumatiky sú povinné na hnacie nápravy vozidiel s celkovou hmotnosťou > 3,5 t s hĺbkou dezénu min. 6 mm..

Snehové reťaze sú povinné, ak je uvedené dopravným
značením, na aspoň 2 hnacích kolesách
vozidla s 3 a viac nápravami.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

DánskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze sú povolené od 1. novembra do 15. apríla.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. novembra do 15. apríla.
Pneumatiky s hrotmi by mali byť montované na všetkých kolesách.
EstónskoZimné pneumatiky sú povinné (radiálne pneumatiky s min. hĺbkou dezénu 3 mm)
od 1. decembra do 1. marca (tiež od októbra do apríla v závislosti na počasí).
Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t.
FinskoVozidlá s celkovou hmotnosťou > 3.5 t s min. hĺbkou 1.6 mm dezénu.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi povolené od 1. novembra do prvého pondelka po Veľkej noci. V závislosti na poveternostných podmienkach môže byť táto doba predĺžená. Max. rýchlosť 80 km/h pre vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5t. Povolené sú: priemerný hrot max.1,5 mm a max. 50 hrotov na meter obvodu u pneumatík vyrobených po 1. júli 2013.
FrancúzskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Výnimky sú vyznačené dopravnými značkami.Použitie snehových reťazí, ak je určené dopravným značením.Vozidlá s celkovou hmotnosťou <3,5 t: pneumatiky s hrotmi povolené od prvej soboty pred 11. novembrom do poslednej nedele v marci, Max. rýchlosť 90 km/h. Vozidlá s pneumatikami s hrotmi musia byť označené samolepkou. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre automobily s celkovou hmotnosťou > 3,5 t.
Nemecko

Požiadavky na zimné vybavenie podľa situácie. Vozidlá s celkovou hmotnosťou < 3,5 t musia býť vybavené pneumatikami s alpským symbolom (3 PMSF) od 1. januára 2018 na všetkých nápravách.
Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t musia býť vybavené pneumatikami s alpským
symbolom (3 PMSF) na trvalých poháňaných nápravách, najneskôr od 1. januára 2020 na predných riadených nápravách.

Použitie snehových reťazí, ak je určené dopravným značením. Pneumatiky s hrotmi zakázané. Výnimka: trasa cez „Kleines Deutsches Eck“.

Pokuta 60 € za nevhodné pneumatiky, 80 € v prípade prerušenia prevádzky kvôli nevhodných pneumatikám, 100 € za spôsobenie nebezpečnej situácie kvôli nevhodným pneumatikám, 120 € za spôsobenie nehody kvôli nevhodným pneumatikám. Plus 1 bod každá pokuta (Flensburg Point System).

Veľká BritániaŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi povolené, ak nedôjde k poškodeniu povrchu vozovky. Inak náhrada škody možná.
MaďarskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Použitie snehových reťazí môže byť povinné z dôvodu zvláštnych klimatických podmienok (max. rýchlosť 50 km/h). V zimných podmienkach môže byť zakázaný vjazd pre zahraničné vozidlá, ak nemajú snehové reťaze na palube.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
ÍrskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené, max. rýchlosť 96/112 km/h (štátne cesty/diaľnice).
TalianskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Protišmykové zariadenie (napr. snehové reťaze) musia byť vo vozidle.Zimná smernice RU/1580 platí len pre nasledujúce kategórie vozidiel: M1, N1 a O1. V prípade sneženia môže polícia zakázať prevádzku na časti dialnice.
KosovoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze pre hnacie nápravy musia byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Autobusy a nákladní autá musia mať vo výbave lopatu na sneh.
Lotyšsko

Zimné pneumatiky (M+S) povinné pre vozidlá s celkovou hmotnosťou < 3,5 t od 1. decembra do 1. marca. Min. hĺbka dezénu 3 mm.

Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené, od 1. októbra do 30. apríla pre vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3.5 t.
LichtenštajnskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Avšak vystupujú otázky zodpovednosti za spôsobené škody, ak sú používané nevhodné pneumatiky.
Vybavenie vozidla musí zodpovedať poveternostným podmienkam.
Snehové reťaze povolené. Nie sú nutné v dolinách. V horách dopravné značky signalizujú, či sú snehové reťaze povinné.Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 7,5 t: pneumatiky s hrotmi povolené od 1. novembra do 30. apríla, max. rýchlosť 80 km/h. Všetky kolesá by mali byť vybavené pneumatikami
s hrotmi. Vozidlá s pneumatikami s hrotmi musia byť označené samolepkou.
LitvaZimné pneumatiky povinné pre vozidlá s celkovou hmotnosťou < 3,5 kg od 1. novembra do 1. apríla.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. novembra do 1. apríla.
LuxemburskoVšetky hnacie nápravy na nákladných autách a autobusoch musia byť vybavené
zimnými pneumatikami (stačí M+S) v zimných podmienkach (sneh, ľad, poľadovica).
Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre vozidlá > 3,5 t.
MakedóniaŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Musia byť prepravované vo vozidle od 15. októbra do 15. marca, ak má vozidlo namontované len letné pneumatiky.Autobusy a ťažké nákladné autá musia mať na palube lopaty na sneh. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
Čierna HoraPneumatiky označené symbolom M +S alebo zimné pneumatiky sú povinné od novembra do apríla na cestách, špecifikovaných ministerstvom polície. Min. hľbka dezénu 4 mm.Snehové reťaze pre pneumatiky na hnanej náprave musia byť vo vozidle. Použitie v súlade
s dopravnými značkami a podmienkami.
Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Autobusy a nákladné vozidlá musia mať lopatu na sneh.
HolandskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze nie sú povolené na verejných cestách.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
Nórsko

Od 15. novembra do 31. marca musia byť vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t vybavené
zimnými pneumatikami (M+S) na všetkých nápravách s minimálnou hĺbkou dezénu 5 mm.
Zoznam so schválenými zimnými pneumatikami nájdete na www.stro.no.


Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t musia byť vybavené snehovými reťazami v období, kedy je povolené používať pneumatiky s hrotmi. Nákladné auto s prívesom musí mať so sebou 7 reťazí.

Pneumatiky s hrotmi (priemerný presah 1,7 mm) povolené od 1. novembra do prvej nedele po Veľkej noci. V „Nordland, Troms a Finnmark“ od 16 . októbra do 30. apríla.
Nákladné autá: Pneumatiky s hrotmi na tej istej náprave. Návesy: Ak hroty, tak na všetkých pneumatikách. V Trondheime a Osle je účtovaný poplatok za použitie pneumatík s hrotmi: denné lístky možno získať v automatoch pozdĺž hlavných ciest
alebo telefonicky a prostredníctvom SMS (odoslanie z nórskeho, švédskeho
alebo dánskeho telefónneho čísla). Mesačné a ročné lístky pre Trondheim môžu byť kúpené v Trondheim City Parking Office v Erling, Skakkes Gate 40, 7012 Trondheim. Denný lístok stojí okolo 3,90 €, mesačné lístky cca 52 € a ročný lístok okolo 155 € (náklady sa zdvojnásobujú pre vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t). Porušenie predpisu je pokutované 97 €.
PoľskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom. Na cestách, kde sú cez zimu povinné snehové reťaze, je zodpovedajúce dopravné značenie.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
PortugalskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze dočasne povinné, ak je uvedené dopravným značením (stáva sa to len v najvyšších polohách).Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
RumunskoV prípade zimných jazdných podmienok sú povinné M+S alebo zimné pneumatiky
na hnacej náprave všetkých vozidiel s celkovou hmotnosťou > 3,5 t a vozidlá prepravujúce osoby (s viac než 9 sedadlami).
Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t musia byť vybavené snehovými reťazami, ktoré je nutné nasadiť, kde to určujú príslušné dopravné značky.Lopata a piesok povinná pre vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
RuskoV mesiacoch: december, január, február musia byť osobné vozidlá, dodávky, nákladné vozidlá a autobusy vybavené na všetkých nápravách pneumatikami označenými M + S alebo so symbolom 3PMS. Minimálna hľbka dezénu 4 mm.Snehové reťaze sú odporúčané, nie povinné.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané v letných mesiacoch (jún, júl, august).
SrbskoPneumatiky označené symbolom M + S alebo zimné pneumatiky sú povinnéod novembra do apríla. Min. hľbka dezénu 4 mm. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Snehové reťaze pre hnaciu nápravu musí byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek
a podmienok.
Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Autobusy a nákladné autá musia mať vo výbave lopatu na sneh.
SlovenskoZimné/M+S pneumatiky sú povinné pre kamióny s celkovou hmotnosťou > 3,5 t od 15 . novembra do 31. marca na aspoň jednej hnacej náprave (min. hĺbka dezénu 3 mm).Snehové reťaze musia byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
Slovinsko

Od 15. novembra do 15. apríla pre vozidlá > 3,5 t existuje povinnosť vo 2 možnostiach:

Možnosť 1: Pneumatiky so zimným dezénom aspoň na hnanej náprave s min. hĺbka
dezénu 3 mm.

Možnosť 2: Pneumatiky so štandardným dezénom, v prípade zimných podmienok musí byť namontované snehové reťaze na hnanej náprave.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle s celkovou hmotnosťou > 3,5 t, ak nemá namontované žiadne zimné pneumatiky.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
ŠpanielskoCesty vo vysokých horách (15/TV-87): Môžu jazdiť autobusy s pneumatikami s 3PMSF symbolom na všetkých pozíciách a s minimálnou hĺbkou dezénu 4 mm.
Môžu jazdiť vozidlá s celkovou hmotnosťou medzi 3,5 t a 7,5 t iba na prepravu odpadkov, potravín a asistenčné vozidlá so zimnými pneumatikami na všetkých pozíciách s min. hĺbkou dezénu 4mm.
Ostatným nákladným vozidlám nie je jazda povolená.
Cesty vo vysokých horách (15/TV-87): Snehové reťaze pré vozidlá s celkovou hmotnosťou medzi 3,5 t a 7,5 t a autobusy, ak nie sú namontované zimné pneumatiky.Použitie pneumatík s hrotmi až 2mm dlhými je povolené na zasnežených cestách.
Švédsko

Od 1. decembra do 31. marca musia byť vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t vybavené zimnými pneumatikami (M+S) na poháňaných nápravách s minimálnou hĺbkou dezénu 5 mm. Pre pneumatiky na riadených a návesových nápravách nie je označeníie M+S povinné. Min. hĺbka dezénu je 5 mm pre riadené nápravy a 1,6 mm pre návesy. Pre zoznam schválených zimných pneumatík na hnaciu nápravu prosím navštívte www.stro.se.

Odporúčasné voziť snehové reťaze vo vozidle.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. októbra do 15. apríla. V závislosti na poveternostných podmienkach môže byť toto obdobie predĺžené.
Maximálne 50 hrotov na meter obvodu pneumatiky vyrobené po 1. júli 2013. Prosím, informujte sa o výnimkách pre konkrétne cesty.
ŠvajčiarskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky, len v zimných podmienkach (napr. Alpské cesty). Min. hľbka dezénu zimnej pneumatiky 1,6 mm. V prípade nehody sa štandardnými pneumatikami v zimných podmienkach vlastnú zodpovednosť.Ak orgány oznámia povinnosť snehových reťazí, sú povolené len snehové reťaze (platí i pre vozidlá s pohonom štyroch kolies). Použitie snehových reťazí podľa príslušných dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hrotmi sú povolené pre vozidlá < 3,5 t od 1. novembra do 30. apríla, alebo na zasnežených cestách. Max. rýchlosť 80 km/h. Pneumatiky s hrotmi musia byť označené nálepkou 80 km/h.
Turecko

Používanie zimných pneumatík je povinné od 1. decembra do 1. apríla. V prípade zmeny priemerných teplôt oznámi miestny guvernér zprísnenie opatenia používania zimných pneumatík. Je povinné používať zimné pneumatiky na poháňaných nápravách nákladných vozidiel a na všetkých nápravách menších úžitkových vozidiel, minibusov a osobných áut. Každá pneumatika vymenená v priebehu jazdy musí byť nahradená zimnou pneumatikou.
Zimné pneumatiky musia byť označené M+S symbolom, alpským symbolom alebo oboma symbolmi na bočnici. Zimné pneumatiky pre nákladné automobily a autobusy majú mať hĺbku dezénu minimálne 4 mm, pre menšie úžitkové vozidlá a osobné autá 1,6 mm.

Používanie snehových raťazí na vozidle nezbavuje vodiča povinnosti používať zimné pneumatiky.Iba pneumatiky s hrotmi môžu na lede nahrádzať zimné pneumatiky. Hĺbka dezénu by mala byť meraná od stredu dezénu.
UkrajinaŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené.


V súčasnej dobe nám nie sú známe všeobecné pravidlá pre zimné pneumatiky/ predpisy pre snehové reťaze pre nákladné autá, v nasledujúcich štátoch: Cyprus, Grécko, Malta. Prosím zoznámte sa s dopravnými predpismi v jednotlivých štátoch pre špeciálne pravidlá na používanie snehových reťazí a pneumatík s hrotmi.

I napriek dôkladnému preskúmaniu nemôžeme zaručiť, že údaje sú správne a úplné.

Súbory cookie používame na zaistenie čo najlepších skúseností používateľov s používaním našej stránky. Kliknite sem, ak potrebujete viac informácií alebo ak chcete zmeniť nastavenia súborov cookie.