Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

A truck rolling past windmills

Rolling further for less

Prečo je valivý odpor kľúčový z hľadiska zlepšenia úspory paliva a zníženia emisií CO₂

Štart
Valivý odpor pneumatiky je jedným zo siedmich parametrov, ktoré VECTO používa na výpočet palivovej účinnosti ťažkých úžitkových vozidiel. Vzhľadom na to, že valivý odpor je zodpovedný až za jednu tretinu spotreby paliva nákladného vozidla, je na zníženie emisií oxidu uhličitého nevyhnutné pochopiť, ako valivý odpor funguje a čo je potrebné urobiť na jeho zníženie. Okrem toho, že vylepšené vlastnosti pneumatík s nízkym valivým odporom pomáhajú odvetviu v boji proti zmene klímy, umožňujú manažérom vozových parkov a majiteľom nákladných vozidiel pripraviť sa na pripravované predpisy EÚ, od ktorých sa očakáva, že v blízkej budúcnosti bude znižovanie emisií CO₂ povinné. Pozrite si naše vysvetľujúce video, kde sa dozviete ďalšie informácie o zlepšovaní úspornosti vďaka pneumatikám s nízkym valivým odporom.

Čo je valivý odpor pneumatiky?

Pneumatika Continental s nízkym valivým odporom
Pneumatika Continental s nízkym valivým odporomValivý odpor sa dá definovať ako množstvo energie, ktoré pneumatika spotrebuje na definovanú vzdialenosť. Ide o jednu z piatich síl – spolu s gravitáciou, aerodynamikou, zotrvačnosťou a mechanickým trením – ktoré sa musia prekonať, aby sa vozidlo pohybovalo vpred.  Valivý odpor ovplyvňuje celý rad faktorov: dezén, pätka, nárazník, bočnica, behúň a hustiaci tlak v samotnej pneumatike, zaťaženie a rozloženie vozidla, stav vozovky a poveternostné podmienky. Ďalšie informácie o vnútorných a vonkajších faktoroch, ktoré je možné optimalizovať na zlepšenie palivovej účinnosti, ako aj pneumatiky s nízkym valivým odporom, nájdete v našej infografike.
Ako valivý odpor ovplyvňuje spotrebu paliva
Ako valivý odpor ovplyvňuje spotrebu paliva

Ako výrobcovia pneumatík znižujú valivý odpor – a ako ho manažéri vozových parkov môžu ešte znížiť

Najvýznamnejší faktor pri znižovaní valivého odporu sa týka hysterézy – procesu, ktorý nastane, keď sa pneumatika ohne pri styku s vozovkou, čo vedie k strate energie, ktorá brzdí hybnú silu vpred. Štúdie preukázali, že hysteréza predstavuje až 85 – 90 % valivého odporu, takže jej zníženie je hlavným cieľom. Väčšina energie, ktorá sa rozptýli hysterézou, vzniká cez behúň pneumatiky, a to hlavne v dôsledku použitej zmesi. Svoju rolu však zohrávajú aj iné faktory, napr. tlak v pneumatike a nastavenie geometrie, hmotnosť vozidla a zaťaženie a rozloženie. Napríklad čím viac poklesne tlak v pneumatikách pod optimálnu hladinu, tým väčší bude valivý odpor.  Ak je pneumatika na 22,5-palcovom kolese podhustená napríklad o 20 % v porovnaní s odporúčaným inflačným tlakom, valivý odpor sa v porovnaní s pneumatikou so správnym tlakom vzduchu zvýši asi o 6 %.
Infografika: Ako hysteréza ovplyvňuje valivý odpor
Ako hysteréza ovplyvňuje valivý odpor

Ako znížiť valivý odpor pneumatík vozového parku:

 
  • zvážte hmotnosť, zaťaženie a rozloženie vozidla, aby ste predišli pôsobeniu nadmernej gravitačnej sily na jednotlivé kolesá,
  • skontrolujte správne nastavenie geometrie kolies,
  • pravidelne kontrolujte prípadné opotrebenie behúňa a vnútorné poškodenie pneumatiky.
  • V prípade potreby vymeňte opotrebované pneumatiky.

Pri výbere pneumatiky nerobte kompromisy medzi palivovou účinnosťou a počtom najazdených kilometrov.

Manažéri vozových parkov sa rozhodujú, ktoré pneumatiky nákladných vozidiel ponúkajú najlepšie charakteristiky
Manažéri vozových parkov sa rozhodujú, ktoré pneumatiky nákladných vozidiel ponúkajú najlepšie charakteristikyZlepšenie valivého odporu bez ústupkov, pokiaľ ide o riadenie, priľnavosť a výkon z hľadiska počtu najazdených kilometrov, je delikátnym krokom spočívajúcim v zachovaní rovnováhy. Vďaka vylepšeniam technológií a výrobných procesov je však možné tieto protichodné ciele zosúladiť. V súčasnosti je k dispozícii široká škála pneumatík, ktoré využívajú nové inovatívne zmesi na zníženie valivého odporu pri súčasnom zachovaní odolnosti, poskytovaní vysokého kilometrového výkonu a zlepšovaní výkonu v rôznych jazdných scenároch v reálnom svete. Napríklad pneumatika Conti EcoRegional HD3 značky Continental má pokročilý dezén s nízko pórovitým profilom, vďaka čomu sa dosahuje malá miera deformácie a vyšší kilometrový výkon, a pneumatika súčasne poskytuje optimalizovaný handling, priľnavosť a výkon za mokra ideálne na manévrovanie po kopcovitých, veterných regionálnych cestách.

Význam pneumatík v boji proti zmene klímy narastá

Správne pneumatiky zvyšujú udržateľnosť nákladnej dopravy
Správne pneumatiky zvyšujú udržateľnosť nákladnej dopravy

Pneumatiky vždy mali významný vplyv na všetko od spoľahlivosti a bezpečnosti až po náklady na prevádzkovanie vozových parkov a komfort vodiča. Aj skutočnosť, že zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti zmene klímy tým, že pomáhajú znížiť spotrebu paliva a emisie CO₂ nákladných vozidiel, nikoho neprekvapí. Preto sme vždy venovali mimoriadnu starostlivosť výberu bezpečných, spoľahlivých výrobkov, ktoré ponúkajú najlepšiu kombináciu palivovej účinnosti, udržateľnosti a trvanlivosti.

Novinkou je potvrdenie valivého odporu nástrojom VECTO na všetkých pneumatikách predaných výrobcom nákladných vozidiel. Pre manažérov vozových parkov to znamená, že nové nákladné vozidlá sa dodávajú so zlepšenou palivovou účinnosťou a zníženou mierou emisií. Keď sa zníženie emisií stane povinným pre ostatných prispievateľov do odvetvia logistiky a dopravy, prevádzkovatelia vozových parkov s novými vozidlami s osvedčením podľa nástroja VECTO už budú pripravení. Dovtedy vám môžeme pomôcť optimalizovať pneumatiky vašich vozových parkov a dosiahnuť správnu rovnováhu medzi valivým odporom a ostatnými výkonnostnými faktormi.


 

 

Nájsť pneumatiku

Najrýchlejšia cesta k perfektnej pneumatike.