Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

VECTO

Zmena prichádza. My sme pripravení, a čo vy?

Informačné video

Rýchle vysvetlenie nariadení o emisiách CO₂ a nástroja VECTO.

Štart

Prepis

Pokiaľ ide o účinnú prepravu, nákladné vozidlá sú základným kameňom nášho hospodárstva. Platí však, že: Objem cestnej dopravy narastá a emisie stúpajú.

A keďže nákladné vozidlá a autobusy sú zodpovedné za zhruba štvrtinu všetkých emisií CO₂ cestnej dopravy, spotreba paliva a teda aj znižovanie emisií sú kľúčové. Aby ste si uchovali konkurenčnú výhodu. A aby naša planéta bola zdravá.

Preto EÚ predstavila nové nariadenia pre výrobcov nákladných vozidiel. Prinesú zníženie priemerných emisií CO₂ nových ťažkých úžitkových vozidiel o 15 % do roku 2025 a o 30 % do roku 2030. Ak výrobcovia nebudú postupovať v súlade s nariadeniami, budú im uložené sankcie za každé vozidlo. Aj keď sú súčasné nariadenia zamerané najmä na výrobcov nákladných vozidiel, už čoskoro možno očakávať ďalšie nariadenia, ktoré sa budú týkať prevádzkovateľov vozidlových parkov.
V snahe zaistiť splnenie cieľov v oblasti znižovania vyvinula EÚ povinný simulačný nástroj s názvom VECTO.

Pomocou nástroja VECTO môžu výrobcovia nasimulovať emisie CO₂ a spotrebu paliva jednotlivých konfigurácií nákladných vozidiel. Ako vstupné údaje používa tento nástroj množstvo štandardizovaných parametrov, ako je simulovaný štýl jazdy, výkon motora, aerodynamický odpor a valivý odpor pneumatík.

Prinesie to väčšiu transparentnosť do oblasti spotreby paliva a emisií rôznych konfigurácií vozidiel a pozitívne to ovplyvní palivovú hospodárnosť celého vášho vozidlového parku.


Pokiaľ ide o pneumatiky, valivý odpor je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich náklady na palivo, ktoré môžu predstavovať až 30 % vašich celkových výdavkov na vozidlový park. A zatiaľ čo palivová hospodárnosť je dôležitá pri kúpe nových pneumatík, existujú iné, rovnako dôležité faktory súvisiace s výkonnosťou pneumatík, ktoré vo veľkej miere závisia od profilu úloh vášho vozidlového parku.
Tie správne pneumatiky pre vašu firmu? Pomôžeme vám s výberom.


Stiahnuť infografiku

Späť